8/03/2018

PORADNIK REMONTOWY - WENTYLATOR ŁAZIENKOWY


Kwestia wentylacji w łazience jest dość istotnym i obszernym tematem. Dziś skupimy się stricte na wentylatorze łazienkowym. Istniej kilka kwestii na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.


ŚREDNICA KANAŁU WENTYLACYJNEGO
Na początek średnica kanału wentylacyjnego, do którego miałby być podłączony wentylator. W większości wypadków będzie to wylot o średnicy 100 mm lub 120 mm jednak można się spotkać także z kanałami o 125mm oraz 150mm. Jeśli posiadacie inną średnicę niż wentylator, który Wam się spodobał to nie ma problemu założenie redukcji jeśli kanał jest większy. Trudniej w przypadku odwrotnym, choć nie jest to niemożliwe. Mamy następujące wentylatory pod względem średnicy kanału wentylacyjnego:
- dla kanału 100mm - wentylatory z oznaczeniem"100" lub "10"
- dla kanału 120mm (ale można je stosować także do kanału 125mm) - wentylatory z oznaczeniem "120" lub "200" lub "12"
- dla kanału 125mm - wentylatory z oznaczeniem"125"
- dla kanału 150mm - wentylatory, które mają oznaczenie "150" lub "300" 

GŁOŚNOŚĆ
Dość istotna cecha. Na rynku możemy znaleźć takie po 21dB,które są ledwo słyszalne, poprzez te zaliczane do cichych czyli  takie , które przy średnicy wylotu fi 100mm mają około 25-26,5 dB a kończąc na standardowych  czyli koło 37 dB.

WYDAJNOŚĆ WENTYLATORA
 Dość istotna właściwość zależy od niej bowiem  jak szybko wentylator wyciągnie z łazienki parę, albo brzydki zapach. Zazwyczaj przyjmuje się, aby wydajność wentylatora była co najmniej trzykrotnie większa niż kubatura (objętość) łazienki -  czyli powierzchnia x wysokość.

DODATKOWE FUNKCJE
Na rynku możemy znaleźć wentylatory podstawowe typu standard jak również z dodatkowymi funkcjami.

Wersja standard – wentylator bez żadnych dodatkowych funkcji. Załączany poprzez oddzielny włącznik na ścianie ale może być również podłączony do włącznika oświetlenia (wentylator jest włączany/wyłączany razem ze światłem).

Wersja z timerem (opóźnieniem czasowym) – wentylator, który po wyłączeniu pracuje jeszcze przez kilka minut (najczęściej czas ten może być regulowany), żeby oczyścić powietrze po wyjściu z łazienki. Ten typ wentylatorów wymaga podłączenia trój-przewodowego (żyła neutralna + faza stała + faza przerywana). Dostępne są również wentylatory wyposażone w bardziej rozwiniętą wersję timera tzw "Automatyczny timer". Załącza on wentylator dopiero po kilkunastu sekundach od momentu włączenia światła. Jeżeli w ciągu tych kilkunastu sekund światło w łazience zostanie zgaszone (bo weszliśmy do łazienki tylko na chwilę, po jedną rzecz i od razu wyszliśmy) to automatyczny timer NIE załączy wentylatora. Domyślnie zakłada się, że jeżeli światło zostało szybko zgaszone to nie ma potrzeby uruchamiania wentylatora. Jeżeli natomiast światło nie zostało szybko zgaszone (pobyt w łazience jest dłuższy) to użycie wentylatora jest konieczne i dopiero wtedy automatyczny timer załączy wentylator. Jak wentylator zostanie już załączony to od tego momentu będzie pracować przez cały czas włączonego światła oraz jeszcze przez określony czas po jego wyłączeniu.

Wersja z czujką wilgoci (z higrostatem) – wentylator, który samoczynnie załącza się  jeżeli poziom wilgotności w pomieszczeniu dojdzie do określonego poziomu. Wentylatory z czujką wilgoci posiadają zazwyczaj także timer/opóźnienie czasowe. Zdecydowana większość wentylatorów z higrostatem wymaga podłączenia trzy-żyłowego (żyła neutralna + faza stała + faza przerywana). Takie wentylatory załączają się samoistnie, gdy wilgoć w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom. Można je także niezależnie uruchomić włącznikiem na ścianie (zazwyczaj podpina je się pod włącznik światła, można jednak podpiąć je pod zupełnie inny włącznik, niezależny od światła).

Wersja z czujką ruchu – wentylator, który ma możliwość samoczynnego załączenia, jeżeli zamontowany w nim czujnik wyczuje ruch w pomieszczeniu. Wentylatory z czujką ruchu posiadają także timer/opóźnienie czasowe. Wentylator pracuje tak długo jak wyczuwa ruch. Gdy wentylator przestanie wyczuwać ruch, wówczas pracuje jeszcze przez jakiś czas po czym samodzielnie się wyłącza. Wentylator wymaga podłączenia dwużyłowego (żyła neutralna + faza stała).

Wersja z czujnikiem światła - wentylator, który załącza się, gdy wyczuje "jasność". Taki wentylator nadaje się do stosowania jedynie w pomieszczeniach bez okna.  Czujnik załącza wentylator w momencie zapalenia światła i pracuje jeszcze przez jakiś czas po jego zgaszeniu. Wentylator wymaga podłączenia dwużyłowego (żyła neutralna + faza stała).

Wersja na bezpieczne napięcie / wentylator 12V – wentylator w wersji standard, który można zamontować w miejscu, w którym istnieje ryzyko, że wentylator może zostać polany wodą. Do montażu wentylatora konieczne jest zastosowanie transformatora.

Wersja do pracy ciągłej -to rozwiązanie stosowane jest rzadko ze względu na dużą energochłonność, jednak w niektórych przypadkach jest ono bardzo wygodne, szczególnie w łazienkach o stale podwyższonej wilgotności albo toaletach publicznych. 

MIEJSCE MONTAŻU 
Na ścianie możemy zamontować prawie każdy wentylator. Jednak gdy chcemy zamontować go na suficie potrzebny będzie wentylator z łożyskiem kulkowym. Podobnie jeśli planujemy montaż w miejscu, w którym istnieje ryzyko, że wentylator może zostać polany wodą to powinno się zastosować wentylator 12V (wspomniany wyżej wentylator na bezpieczne napięcie).

DODATKI
Przy wyborze wentylatora warto zwrócić uwagę na tzw.  zawór zwrotny, który zapobiega wdmuchiwaniu powietrza z kanału wentylacyjnego do łazienki, gdy wentylator akurat nie pracuje. Za to przy standardowych wentylatorach warto mieć dodatkowo włącznik sznurkowy.

PRODUCENT
Na rynku istnieje całe spektrum różnych firm, do największych przedstawicieli należą:
- polska firma Dospel (Rimera),
- polska firma AirRoxy ( Prim, Premium, Prestige),
- polska firma EQUATION,
- niemiecka firma Blauberg ( Brise, Smart, Sileo, Quatro Hi-Tech),
- hiszpańska firma Cata - dystrybutorem na Polskę jest firma Vokker ( X-Mart, X-Mart Matic,  Silentis ),
- hiszpańska firma S&P -ich dystrybutorem na Polskę jest firma Venture Industries
( EDM, Decor, Silent, Silent ), 
- polsko-ukraińska firma Domus&Vents ( Quiet, Vents, oraz Silenta ). 

DESIGN
Mimo, iż użyteczność wentylatora jest najważniejsza to na rynku można spokojnie spotkać takie, które będą pasowały do każdego wnętrza. Najpopularniejsze są te w kolorze białym, czarnym i brązowym, ale są też dostępne z frontami mosiężnymi, stalowymi i malowanymi proszkowo na niemal dowolne kolory.

3 komentarze :