11/15/2017

KUCHNIA - PROJEKTOWANIE I UŻĄDZANIE - CZĘŚĆ 3


Dzisiaj poruszymy kwestie wysokości w kuchni. Jest to szczególnie ważne pod względem zdrowotnym. Nienaturalne stanie w pozycji mocno schylonej powoduje nie tylko dyskomfort ale również duże bóle pleców, podobnie w przypadku za wysokich blatów po dłuższym użytkowaniu bolą nas ręce i czujemy mocny dyskomfort.

Dawniej standardem były kuchnie 80 – 85 cm. Dziś patrzy się na wysokość użytkowników, dlatego tak ważne jest zaplanowanie tego już na etapie projektu. Mamy dziś do dyspozycji wiele modeli nóżek do szafek kuchennych dzięki czemu wysokości mogą być zaplanowane dokładnie pod nas. A wszystko zależy od wzrostu i preferencji użytkowników. Należy uwzględnić wszystkie aspekty zdrowotne jak i sprawność użytkowników.
Stojąc przy blacie ręce powinny swobodnie spoczywać na nim, zaś górne szafki powinny być na takiej wysokości aby nie skakać do górnych półek. Dlatego tak ważne jest abyśmy planowali kuchnie pod własne potrzeby tak aby spełniała swoja funkcję.

Najbardziej popularne wysokości w kuchni to
•   85 – 95 cm dla szafek stojących
•   70 – 75 cm dla stołów kuchennych
•   110 – 115 cm – dla barków

Jeśli mamy możliwość różnicować wysokość ciągu kuchennego, to możemy płytę grzewczą zamontować na wysokości około. 75cm, czyli 10 – 20cm poniżej wysokości blatów roboczych, w ten sposób gotowanie czy smażenie będzie wygodniejsze. Co do bardzo popularnych w ostatnim czasie pieców i kuchenek mikrofalowych w zabudowie, tutaj również bardzo ważne są wysokości montażu. Wielu niedoświadczonych wykonawców i projektantów planuje dolną krawędź na wysokości blatu co nie do końca jest funkcjonalne. Najlepiej jak piec znajduje się lekko poniżej linii blatu, tak by wyjmując i wkładając do niego potrawy móc stać wyprostowanym. Nad piecem można wtedy umiejscowić kuchenkę mikrofalową, pamiętając aby nie była za wysoko.
W przypadku montowania zmywarki bardzo popularne jest umiejscawianie jej na równi z dolnymi szafkami. Jednak jeśli układ i wielkość kuchni pozwalają na nie umieszczanie jej na wysokości, tak by wyciągając i wkładając naczynia nie być zmuszonym do ciągłego schylania się, to jest to dużo bardziej lepsze rozwiązanie pod względem funkcjonalnym.

2 komentarze :

  1. chyba "uRZądzanie"...

    OdpowiedzUsuń
  2. Do kuchni bardzo pasowałyby płytki firmy Ceramic House. Wiele ciekawych propozycji znajdziecie pod tym adresem: http://ceramichouse.pl/

    OdpowiedzUsuń